”Jeg er rigtig glad for at vores elever kan få mulighed for at få viden og erfaring om vores fælles demokratiske og politiske processer, i anledning af folketingsvalget”, udtaler direktør for SOSU STV, Jakob From Høeg.
Rektor Kent West Kristensen for Skive-Viborg HF&VUC supplerer: ”Jeg ser det som en del af den demokratiske dannelse af vores elever. Vi håber, at alle får en god oplevelse af den levende debat, med masser af spørgelyst og meningsudveksling.”


Pressen er meget velkommen til at overvære debatterne, som finder sted følgende steder:

24/10 kl. 8.30-10.00 på SOSU STV’s afdeling i Viborg.

Debatten afvikles i samarbejde med Skive-Viborg HF&VUC i Viborg, så adressen vil være Gråbrødre Kirke Stræde 5, 8800 Viborg.

26/10 kl. 12.30-14.15 på SOSU STV’s afdeling i Thisted.

Debatten finder sted på adressen Lerpyttervej 56, 7700 Thisted

27/10 kl. 12.30-14.00 på SOSU STV’s afdeling i Skive.

Debatten finder sted på adressen Arvikavej 7, 7800 Skive. Denne debat afvikles også i samarbejde med Skive-Viborg HF&VUC.


SOSU STV’s direktør Jakob From Høeg vil være ordstyrer under debatterne.


Yderligere oplysninger: Jakob From Høeg, direktør, Social- og Sundhedsskolen STV, tlf. 2058 3873 el. Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Kent West Kristensen, rektor Skive-Viborg HF&VUC, tlf. 2487 4847 el. Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.